CONVIVIUM TEATRALNE – POKAZY, UCZTY, SPOTKANIA, Węgajty, 28. – 30. 04. 2018

28.04.
17.00: Kołowrotek – spektakl o inności, widzianej z perspektywy nastolatków, w wykonaniu grupy „No i dobra” Klubu 22. BLT Malbork pod kierunkiem Dominiki Grendy
18.00: Duety – Koncert/performens na klarnet, akordeon, skrzypce i głos ludzki w wykonaniu Erdmute i Wacława Sobaszków
po koncercie: El Moto Loco presents – pokaz zdjęć Motiego, kulinaria czeczeńskie, jam session, filmy z dokumentacji Innej Szkoły Teatralnej

(więcej szczegółów niżej)

29.04.
10.30: Zatańczysz ze mną? – warsztat /spotkanie przeznaczone dla osób z różnymi umiejętnościami motorycznymi, w każdym wieku, prowadzony przez Justynę Wielgus (ilość miejsc ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres wioskateatralna@gmail.com)
14.00: przerwa obiadowa
15.00: herbatka i muzykowanie
16.30: spotkania grup roboczych – Latający Kolektyw Wioski Teatralnej, Archiwum, Złoty Gołąb

30.04.
10.30: spotkania grup roboczych c.d.
13.30: przerwa obiadowa
14.45: Iwona – otwarta próba Teatru Potrzebnego Jonkowo / Węgajty (ilość miejsc ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres wioskateatralna@gmail.com)

KOŁOWROTEK
Przedstawienie pokazuje świat, w którym większość ustala zasady i narzucają je innym. Stawiają poprzeczkę bardzo wysoko, ponieważ jeśli ktoś się nie dostosuje, zostaje wykluczony ze społeczeństwa. Spektakl przedstawia problem, który istnieje nadal, mimo że ludzkość pozornie ruszyła naprzód dawno temu. „Kołowrotek” traktuje o problemie inności i braku tolerancji, których mechanizmy bez względu na czas i miejsce są wciąż takie same.
Grupa teatralna „No i Dobra!” to młodzież w wieku 14-17 działająca przy Klubie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
DUETY
Od motywów tradycyjnych, pieśni jidysz, nigunów, frejlachsów, do własnych kompozycji, stworzonych jako muzyka do spektakli, do tekstów autorów takich, jak Mendel z Kocka, Ludwig Wittgenstein, Zygmunt Bauman, Paul Scherer, Krzysztof Wrona i innych.
Przebieg koncertu jest odbiciem idei programowej, towarzyszącej w ostatnim czasie naszej działalności teatralnej: „źródła i przyszłość”. Zaczynamy od najdawniejszych rodzajów muzyki, przechodząc do najnowszych i najaktualniejszych.
Wśród tych nowszych … „pierwsza melodia jest do słów z epokowego traktatu filozofa Ludwiga Wittgensteina: O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”. Grajek sam dodaje takie uzupełnienie własne: „O czym nie wolno milczeć, o tym trzeba mówić”. I to jest klucz do sedna pracy Teatru Węgajty i Wacława Sobaszka (może i całego naszego pokolenia, które kończy teraz sześćdziesiąt lat). Z jednej strony nieortodoksyjny mistycyzm, panteizm, skupienie na bogactwie prostego życia, twórcze wykorzystywanie tego, co widzialne (skoro głębia życia i świata jest na powierzchni – trzeba jednak nauczyć się świadomie widzieć) a z drugiej – zaangażowanie w obronę wartości humanistycznych, ludzkich, etycznych, pogłębianie odpowiedzialności za to życie, które jest naszym światem.”
(Kazimierz Brakoniecki, w: J. Trattner, Sofa, Polnische Sofafahrten, s. 89)

EL MOTO LOCO PRESENTS
Autorem prezentacji jest Moti – fotografik, nauczyciel hebrajskiego, twórca biżuterii, mim, tancerz oraz wieloletni przyjaciel i współpracownik Teatru Węgajty (spektakle Ziemia B, Ogień, kryzys, dworzec centralny, Powietrze e(ks)misje).

 

 

 

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmina Jonkowo, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (program ASOS)