Wioska Teatralna 2020 – warsztaty

Zapraszamy Was na warsztaty organizowane podczas Wioski Teatralnej online 2020! TO BĘDĄ WARSZTATY ONLINE I WARSZTATY REALIZOWANE NA ŻYWO W WARSZAWIE I W PRADZE CZESKIEJ.

Poniżej znajdziecie informacje dotyczące następujących warsztatów:
1) OPEN DANCE COURSE – „węgajckie” formy taneczne na zoomie
2) OTO CIAŁO MOJE – postrzeganie ciała nie podlegającego normie – rozmowa, ćwiczenia i improwizacje (Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna, Katarzyna Żeglicka)
3) MOJA-NIEMOJA HISTORIA. MOJA-NIEMOJA PIEŚŃ. – praca nad opowieściami i pieśniami zapisanymi z wypraw (David Zelinka/Kamila Kutálková)
4) W POSZUKIWANIU PIEŚNI – tworzenie własnej pieśni (Eliza Paś)

5) WARSZTAT MALARSKI – frapujące techniki Tadeusza Piotrowskiego

Zapoznajcie się z opisami, wkrótce będą one uzupełnione o niezbędne linki. Uzupełnimy również informacje o godzinach zajęć. W przypadku działań online wymagających zapisów linki będą przesłane bezpośrednio do uczestników.

Link do formularza zgłoszeniowego na warsztaty, na które obowiązują zapisy znajduje się na końcu opisu. Warsztaty są płatne, wasze wpłaty pomogą nam pokryć ich koszty i związać koniec z końcem budżetu festiwalowego. W obecnych, trudnych czasach zachowujmy solidarność! Jeśli ktoś z was chciałby się zapisać na warsztat a znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, prosimy wiadomość. Informacje o wysokości opłat znajdują sie pod opisem szczegółowym poszczególnych warsztatów.

************************
WARSZTATY ONLINE
************************

>>>>24 lipca<<<<<
1) Open Dance Course – Taneczne spotkanie na zoomie.

Zadbajmy o przestrzeń do tańca i towarzystwo! Tym razem zamiast wspólnie tańczyć w Stodole, na Klepisku i Łące przed Teatrem spróbujemy wirtualnie poszerzyć coroczne doświadczenie taneczne. Spotkajmy się na zoomie w jak największej grupie!
Warsztat otwarty i bezpłatny. Link do spotkania udostępnimy wkrótce.

>>>>>>25-26 lipca<<<<<
2) „Oto ciało moje” – rozmowa i warsztat nawiązujący do solo Rafała Urbackiego pt „Mt 9,7 (On wstał i poszedł do domu)”, które dotyka postrzegania zarówno ciała z niepełnosprawnością jak i ciała o tożsamości nieheteronormatywnej.

O warsztacie:

Część I, 25 lipca, godz. 16.45 – otwarta dla wszystkich widzów spektaklu rozmowa pospektaklowa (prowadzenie: Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna i Katarzyna Żeglicka) – link do spotkania zostanie opublikowany wkrótce w „Aktualnościach” i na FB wraz z linkami do spektakli i innych wydarzeń festiwalowych.
Część II, 26 lipca, godz. 11.00 to kontynuacja rozmowy w formie pracy warsztatowej będącej próbą przyjrzenia się swojemu ciału w różnych jego kontekstach i komunikatach. W trakcie tej pracy przyglądać się będziemy, dzięki różnym ćwiczeniom fizycznym opartym o różne techniki ruchowe, ciału jako materii organicznej, autonomicznej i niepowtarzalnej jak i jako materii poddanej treningowi społeczno-kulturowemu. Ćwiczenia w dużej mierze opierać się będą na improwizacji. Umożliwiają wzięcie udziału każdemu, to warsztat dla wszystkich z różnymi możliwościami motorycznymi. Prowadzenie: Justyna Wielgus

Ilość miejsc do części II ograniczona, prosimy o zgłoszenie udziału poprzez
formularz (link na dole) Koszt: 30 zł
Link do zooma zostanie przesłany po zgłoszeniu się na warsztat.

Osoby prowadzące:

Justyna Wielgus – performerka, autorka ruchu scenicznego, reżyserka, pedagożka teatru. Kierowniczka działu edukacyjnego w zespole zarządzania artystycznego T21/Centrum Sztuki Włączającej. Prowadzi warsztaty z zakresu improwizacji kontaktowej, świadomości ciała, alternatywnej motoryki oraz danceability. Współpracuje z wieloma instytucjami przy projektach, szkoleniach dotyczących zagadnień pedagogiki teatru, sztuki czy teatru inkluzywnego i społecznego. Współprowadzi zajęcia z teatru stosowanego w ramach podyplomowych studiów Pedagogika teatru (UW). W ramach Centrum Sztuki Włączającej: Downtown pomysłodawczyni Pola Ruchu  będącego przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń związanych z tym, czym jest w życiu każdego człowieka zdolność poruszania się i jak różnie można definiować ruch. Współpracuje z Lotte van den Berg w ramach „Building conversation” (prowadzenie Rozmowy bez słów) oraz w ramach Third Space i i najnowszego projektu „Dying Together”.

Udział w rozmowie (poza Justyną Wielgus):

Justyna Lipko Konieczna – dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru, feministka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz studiów doktoranckich w IKP UW. Współtwórczyni programu studiów Pedagogika Teatru (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, IKP UW), na których prowadzi zajęcia. Od 2012 roku dramaturżka Teatru 21, w którym łączy teorię z praktyką, wprowadzając w obszar teorii teatru polskiego perspektywę studiów nad niepełnosprawnością. Razem z Eweliną Godlewską-Byliniak jest redaktorką książek 21 myśli o teatrze oraz Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie. Kierowniczka działu badawczo – naukowego w zespole zarządzania artystycznego Teatru21/Centrum Sztuki Włączającej

Katarzyna Żeglicka – queer kobieta z niepełnosprawnością, aktywistka i feministka; performerka, certyfikowana trenerka WenDo i animatorka kultury. Jest członkinią Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa i rady Fundacji Autonomia. W latach 2014 – 2020 współtworzyła stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo.


************************
WARSZTATY NA ŻYWO
************************

>>>>>26 – 28 lipca<<<<<
3) „Moja-niemoja historia. Moja-niemoja pieśń.” Warsztat odbędzie się w ośrodku Chaloupka w Pradze, Prokopské údolí (przyjazd możliwy już 25 lipca)

David Zelinka o warsztacie: „Przy tworzeniu naszych spektakli często pracowaliśmy nad historiami, opowiadanymi nam przez ludzi, którzy doświadczyli wojny, cierpnienia, kryzysu. Ich opowieści chociaż dotyczą ciężkich rzeczy, nie stwarzają wrażenia uciążliwych, nie szantażują nas emocjonalnie, nie powodują niechęci słuchania ich. Na odwrót, są źródłem siły, nadzieji, wiary w życie i człowieka. To nie jest rzecz przypadkowa, było tak z Ukraińcami, Czeczenami, Syryjczykami, Kurdami, nie jest to też subiektywne odczucie, podobnie odczuwali to inni. Podobnie jest z pieśnią.

Próbowaliśmy odkryć, co to jest, co za tym stoi. To, czego dowiadujemy się w pracy nie dotyczy jedynie teatru czy śpiewu, a całego życia.

Nie będziemy (bo i nie możemy) uczyć czegoś takiego, chcemy wspólnie, w spotkaniu, rozwijać to, co już odkryliśmy, a mianowicie proces prowadzący do pewnego rodzaju mądrości życiowej.

Każdy wybierze z przygotowanych tekstów i piosenek te, z którym będzie chciał pracować – tylko tekst, albo piosenkę, albo i jedno i drugie – zasady pracy są takie same. Będziemy pracować głównie indywidualnie, dzieląc się spostrzeżeniami, doświadczeniami, opiniami na temat pracy innych podczas wspólnych spotkań.

Wreszcie, połączymy poszczególne historie w częściowo improwizowany performance.”

Planujemy pokaz tego performansu podczas drugiej części Wioski w końcu września. Prowadzenie: David Zelinka, Kamila Kutálková

Obowiązują zapisy. Koszt: 190 zł (ponadto uczestnicy na miejscu wspólnie pokryją niezbędne koszty utrzymania budynku Chaloupki, w którym będą zakwaterowani i gdzie odbędą się zajęcia – ok. 35 zł/osoba – i koszty zakupu żywności)
Uwaga! Możliwa jest kontynuacja pracy po 28 lipca (dla osób chętnych).

Praca:

Będziemy pracowali 6 godzin każdego dnia, 3 godziny rano, 3 godziny popołudniu. Czas poza wspólną pracą może być poświęcony pracy indywidualnej.

Teksty i pieśni do wyboru wyślemy przed rozpoczęciem warsztatu, warto z przyjazdem znać je (przynajmniej w zakresie podstawowym) na pamięć.

Miejsce:

Będziemy pracowali i żyli v chacie w środku praskiego rezerwatu natury. Gotować i jeść będziemy wspólnie. Nocować można na ziemi w pomieszczeniu, na strychu albo przed domem, w namiocie (własnym) albo pod niebem. Dom nie ma łazienki, myć się można w potoku albo w zasłoniętej kotarami królewskiej łazience obok w dużej misce, do której ewentualnie można podgrzać wodę w czajniku. Dojazd z Pragi i do Pragi bardzo prosty: z centrum 10 minut metrem i 10 minut pociągiem.

Kontakt: David Zelinka, mail: tednadechalet@gmail.com, telefon: 00420 731028107

Epidemiologiczna sytuacja w Czechach bardzo pozytywna – minimum zarażonych, minimum ograniczeń (maseczki trzeba nosić tylko w metrze).

Warsztaty poprowadzą:

Kamila Kutálková – członek zespołu Teď nádech a leť (muzyczne inscenizacje „Pieśni Adwentowe”, „Czuję i wiem, znalazłem przystań i spokój”), absolwentka kursu kreatywnej pedagogiki na wydziale KATAP DAMU pod kierunkiem Ivana Vyskočila, skupiającego na pisaniu i prezentowaniu własnych tekstów. Pracuje z głosem poprzez śpiewanie i opowiadanie tradycyjnych pieśni. W swojej pracy inspiruje się warsztatami Natalii Polovynki. Ukończyła kursy profesjonalne dla nauczycieli tańca, uczy wychowania fizycznego dzieci według metody BMC (Body Mind Centering), podejścia Duncan i metody Feldenkraisa.

David Zelinka – założyciel grupy, reżyser, performer (spektakle „A ludzie żyją. Abdul”, „Kurica ne ptica, Ukraina ne zagranica”, „Kabul, Bagdad, Ar Raqquah, Maarran”, „Kaukaskie Arabeski”); tłumacz z j. polskiego (m. in. twórczości Edwadra Stachury, Stanisława Vincenza); absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Teatrze Gardzienice. W swoim miejscu spotkań, w Chaloupce v Prokopském údolí w Pradze organizuje kameralne festiwale-spotkania „Se usedlo, naslouchalo, hledělo, setkalo se” („ Się usiadło, posłuchało, obejrzało, spotkało się”), warsztaty pieśni i doskonalenia głosu, spotkania, gdzie motywy tradycyjne spotykają się i splatają z aktualnymi zagadnieniami polityczno-społecznymi. Wprowadzeniem do świata teatru były dla niego seminaria z dziedziny antropologii teatru prowadzone przez Dr. Janę Pilátovą.

Zespół „Teď nádech a leť”:

Inspiracją do pracy zespołu są wyprawy i spotkania z ludźmi – z ich życiem, historiami, zwyczajami, wierzeniami, pieśniami (Turcja, „Kurdystan”, Ukraina, Gruzja, Indie, …). Inspiracją teatralną jest Polska, spotykanie się z lokalną niezależną kulturą. Spektakle dotykają tematów politycznych, ale nadal koncentrują się na sytuacji ludzi spoza polityki, sytuacja ludzi tęskniącym za spełnionym życiem. Chcemy mówić głównie o tych, o których zwykle nie mówi się w mediach, ale bez których środowisko polityczne traci kształt. Ich losy niosą ze sobą wartości i moc ludzkości, które mają ponadregionalny i ponadczasowy charakter.

>>>>>>24, 25, 26 lipca<<<<<<
4) „W poszukiwaniu pieśni”
Czy możemy zaśpiewać swoją własną pieśń? Czy możemy ją stworzyć? Czy umiemy rozróżnić ją pośród innych form muzycznych? Czy jest nam potrzebna? Co przynosi nam śpiewanie pieśni? Na te i wiele innych pytań będziemy starali się znaleźć odpowiedź podczas intensywnej pracy.
Chciałabym żeby warsztat ten był dyskursem, ale dyskursem praktycznym. Spotykając się ze sobą, z miejscem, z naszymi potrzebami będziemy rozważać i tworzyć, zestrajać się ze sobą i z momentem, w którym się znaleźliśmy, będziemy eksplorować nasze głosy i to co widzą nasze oczy i serca – w poszukiwaniu pieśni.
Warsztat będzie podzielony na trzy części.
Część pierwsza – inicjująca codzienną pracę – poświęcona głosowi jako organicznej części naszego ciała i przestrzeni w jakiej się znajduje. Będziemy poznawać jego nieuczęszczane
dotąd zakamarki, możliwości, potrzeby, ograniczenia, jego tożsamość.
Część druga poświęcona będzie pracy twórczej. Będziemy odpowiadać sobie na pytania – Czy da się stworzyć pieśń? Jakie ma cechy? Z jakiej wynika potrzeby? Będziemy szukać melodii,
słów, dźwięków, będziemy obserwować to co nas otacza, i nas samych.
Część trzecia – w której będziemy utrwalać stworzone przez nas pieśni, uczyć się naszych
pieśni nawzajem, pozwolimy im organicznie w nas pracować.

Godziny pracy:

Pt 16.00-18.00 (bezpośrednio po zajęciach o 18.00 dla chętnych: transmisja z otwarcia Wioski Teatralnej) Sb 9:30-12:00 oraz 13:00-15:30 Ndz 10:00-12:30 oraz 13:30 – 16:00


Prowadząca:
Eliza Paś
– Performerka, wokalistka, na co dzień instruktorka emisji głosu z wykształcenia lingwistka. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego, pieśni ukraińskie. Od kilku lat prowadzi cykliczne warsztaty pieśni ukraińskich, warsztaty intensywnej pracy z głosem i ciałem, warsztat improwizacji wokalnej, otwierania głosu. Od dwóch lat współpracuje z A. Rejmanem (muzyka autorska, improwizowana; występ na Konferencji ISIM, Minneapolis). Współpracuje również z Teatrem Węgajty, członek grupy teatralnej Ted’ nadech a let’ (Praga, Czechy).

Warsztat odbędzie się w Warszawie.

Obowiązują zapisy. Koszt: 150 zł

Aby zapisać się wybrane warsztaty należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/CVByVJLUyfLHZ3LE8

Po wypełnieniu formularza poczekaj aż się z Tobą skontaktujemy i wyślemy potrzebne informacje 😉

Zapraszamy do udziału!



******************

WARSZTAT NA WHAT’S UP

*****************

>>>>>>25, 26 lipca<<<<<<
5) Tadeusz Piotrowski, warsztat malarski: Jak zrobić samotworzącą się, przepiękną abstrakcję – 15 minutowe konsultacje, po uprzednim zgłoszeniu smsowym, whats up
Tadeusz Piotrowski, znakomity malarz i nauczyciel od lat prowadzi na festiwalu Wioska Teatralna warsztaty rysowania. Przekazuje w prosty i przystępny sposób techniki starych mistrzów malarstwa, które z zapamiętaniem studiował. Szczególnie frapujące wydają się techniki zaczerpnięte z tradycji sztuki chińskiej.
Warsztaty w formie indywidualnych konsultacji na whats up, po uprzednim zgłoszeniu na numer komórki Tadeusza 518 077 232 , w ciągu dnia, do godziny 20.00


>>>>>>>25, 26 lipca<<<<<<
5) Tadeusz Piotrowski, warsztat malarski: Jak zrobić samotworzącą się, przepiękną abstrakcję – 15 minutowe konsultacje, po uprzednim zgłoszeniu smsowym, whats up
Tadeusz Piotrowski, znakomity malarz i nauczyciel od lat prowadzi na festiwalu Wioska Teatralna warsztaty rysowania. Przekazuje w prosty i przystępny sposób techniki starych mistrzów malarstwa, które z zapamiętaniem studiował. Szczególnie frapujące wydają się techniki zaczerpnięte z tradycji sztuki chińskiej.
Warsztaty w formie indywidualnych konsultacji na whats up, po uprzednim zgłoszeniu na numer komórki Tadeusza 518 077 232 , w ciągu dnia, do godziny 20.00

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

See Less