Wioska teatralna 2018 Warsztaty

Wioska Teatralna 2018 – warsztaty

Uwaga! Wszystkie warsztaty prowadzone będą w godzinach 10.30-14.00, w związku z czym nie ma możliwości uczestniczenia równolegle w warsztatach, które odbywają się w tych samych dniach. Koszt udziału w poszczególnych warsztatach podany jest pod opisami poniżej. Tryb przesyłania zgłoszeń opisany jest niżej, po opisach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21-23 lipca: teatr autobiograficzny – warsztat Emergence Theatre (Anglia), prowadzenie: Agata Krajewska i Phil Barber

Z opisu na stronie Emergence Theatre:

„Nasze ciało pamięta. Przenosi historie. Kiedy je rozgrywamy, ujawniamy się sobie nawzajem i w tym ujawnia się nasza witalność. Paradoksalnie, kiedy uwolnimy historię, stajemy się bardziej obecni i dostępni, wzbogaceni procesem przepracowania naszych doświadczeń. Pozwólmy ciału mówić  i ujawnić jego mądrość, używając mocy jego działania, jako transformatora. Nie tylko opowiadamy nasze historie, ale w pełni rościmy sobie prawo do ucieleśniania ich, ze wszystkim co nas do nich doprowadziło. Szorstki materiał naszych wspomnień przekształcamy w diamenty. To praca z zabawą i uzdrawianiem siebie w tym samym czasie, rodzaj rytuału, który odbywa się wśród świadków. Dzięki temu dowiadujemy się, że nasza historią, choć wyjątkowa, jest jakoś wspólna, tworzy gobelin z herstorii. To proces otwarty i dostępny dla wszystkich, bez względu na doświadczenie”.

koszt  udziału: 110 zł

22-23 lipca, „Improwizacja bez słów”, warsztat teatralny, prowadzi Allice Mercadier,  „Arte Mixte“

Podczas dwóch dni warsztatu, poprzez małe aktywności z publicznością, będziemy starali/ły się eksplorowac język ciała, jak sprawić, żeby przemówiło, bez używania słów. Jak zrozumieć siebie nawzajem pomiędzy improwizacjami, tworząc opowieści razem, nie myśląc o tym wcześniej, nie planując? Zabawmy się językiem w improwizacji!

koszt udziału: 70 zł

21-23 lipca: „W pieśni wszechświata – healing forest” – warsztat Indi Orlando

Warsztat eksperyment. Artystyczna wyprawa w stronę głębszego poznania siebie; w stronę odkrycia własnych, nieznanych sobie samemu obszarów, naszej bogatej przestrzeni wewnętrznej. Warsztat bazuje na propozycji swobodnego i zarazem uważnego poruszania się w przestrzeni wolnej od jakiejkolwiek koncepcji intelektualnej, zalecane jest całkowite lub co najmniej częściowe uwolnienie się od towarzyszącego nam ciągłego myślenia. Warsztat proponuje metodę bezpośredniego doświadczania zjawisk za pomocą zmysłów, oraz spontaniczną ekspresję swobodnie wykraczającą poza schematy i ograniczenia kontrolującego nasze działania umysłu. Spotkanie artystyczne w lesie jest zaproszeniem do wspólnej zabawy/wyprawy w nieznane, w atmosferze gwarantującej poczucie bezpieczeństwa, relaks, zabawę, pozytywne wibracje, przyjazne współdziałanie, zaraźliwy optymizm i kosmiczne poczucie humoru.

Zagadnienia i inspiracje:

#natureart, #heartspace, #wpieśniwszechświata, #healingforestart, #sztukawlesie, #mandalajedności, #naturaźródłomocy, #wehikułczasu, #emocjonalneantypody, #transformacja, #landart, #instalacjaart, #meditationart, #bigmind, #ścieżkiigranice, #miejsce, #korzenie, #tożsamość, #odegodoeco, #radośćtworzenia, #artwspólnota, #ucztawogrodzie.

koszt udziału: 100 zł

 

24-26 lipca: „Zostań w grze” – warsztat klaunady Joasi Gierdal i Ivana Petro

Warsztaty teatralnej klaunady „ Zostań w grze” Poprzez teatralne gry będziemy odkrywać klauna, który jest w każdym z nas, jego emocje i marzenia. Klaun jest zawsze „zintegrowany” dlatego będziemy pracować nad równoczesnym połączeniem ze scenicznym partnerem oraz z publicznością. Nauczymy się podstawowych klaunowskich umiejętności, które wychodzą ze sztuki improwizacji i mają nieskończone możliwości. A wszystko to poznamy poprzez granie gier, które są teatralnym źródłem klaunowskich przedstawień, gdyż jak mówi jeden znakomity klaun i nauczyciel Aitor Basauri : „Teatr jest grą a gra jest teatrem”. Zabierzcie ze sobą: 1. Luźne ubranie do ćwiczeń teatralnych, 2. „Autoironiczny kostium” ( tzn, taki który rozbawiłby twojego najlepszego przyjaciela lub część kostiumu np. czapka, kapelusz itd., )

koszt udziału: 110 zł

 

25,26 lipca: „Nieśpiewający chór” (warsztat wokalny) – Bartek Wrona

To zajęcia wokalne dla każdego, zarówno dla zawodowych muzyków i aktorów, jak i dla tych, którym „słoń nadepnął na ucho”. Ta rozwijana od lat metoda, używa struktury chóru czyli sumy kolejnych głosów i sprawującego nad całością pieczę dyrygenta. W tym jednak przypadku muzyka nie jest tworzona z harmonizujących ze sobą melodii, lecz z dźwięków abstrakcyjnych, zapętlonych słów. Kolejne poziomy nucenia, szeptów, szmerów, krzyków tworzą, jak w muzyce ambientowej, dźwiękowy krajobraz.

Warsztaty stwarzają przestrzeń do wewnętrznych poszukiwań, do znalezienia głosu naturalnego, uwolnienia ekspresji. Stymulują kreatywność, pozwalają odkrywać nieznane wcześniej możliwości głosu i ciała. W Chórze Nieśpiewającym oddech i głos to nie tylko fizyczny fenomen, to też spotkanie z własnym ciałem i emocjami, obecność tu i teraz.

Chór Nieśpiewający nie daje gotowych rozwiązań. To ciągła eksploracja i próba odpowiedzi na pytanie co dla mnie i dla mojego głosu jest dobre? Muzyka w Chórze Nieśpiewającym powstaje spontanicznie, jest zależna od każdego z uczestników, jak i zewnętrznych okoliczności. Cały proces przebiega w pozytywnej atmosferze, „nieśpiewanie” to igraszka zarówno z gębofonem, jak i konwencjami..

Na zajęcia składają się ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, praca z rezonatorami, elementy improwizacji i technik rozszerzonych. Warsztaty te to intensywne doświadczenie, zarówno dla osób pracujących na co dzień głosem, jak i dla tych co chcą się dowiedzieć o sobie czegoś więcej. W wersji festiwalowej warsztaty są krótsze, więc skupiają się na paru zagadnieniach wybranych wraz z uczestnikami. Np. rozwibrowywanie ciałą, techniki relaksacyjne, poszukiwanie głosu naturalnego, otwarcie na improwizację.

koszt udziału: 70 zł

 

24-26 lipca: „Warsztaty , czyli spotkanie moje z wami” – Marek Kościółek (Teatr Krzyk)

Bo jak inaczej dzisiaj w tym „pędzącym” świecie należałoby nazywać warsztaty? Dla mnie istotne jest to, co jest w nas, jakie myśli, zdarzenia, poczucia i stany emocjonalne nam towarzyszą tu i teraz. Sztuka wymaga od nas ciągłych pytań o siebie, o świat i o nasze relacje z ludźmi. I ja chciałbym poprzez moje doświadczenie teatralne podzielić się z Wami częścią tej mojej drogi, którą nazywam własną tożsamością. A że będzie żywo, refleksyjnie, organiczne i zabawowo? Taką mam przynajmniej nadzieję i że to wszystko pomoże nam odkrywać i pytać się wspólnie o NAS.

 

WARSZTATY DLA DZIECI I DOROSŁYCH

26 lipca: „Warsztat kuchni czeczeńskiej” – prowadzi Luiza Ibragimova, Spółdzielnia Socjalna „Convivo”

21-23 lipca: „Gra z opowieścią”. Zajęcia teatralno-improwizacyjne z użyciem technik dramy i storytellingu, prowadzenie: Iza Alwingier

Działania warsztatowe na motywach wybranej baśni bądź opowieści i jej scenicznym potencjałem. W czasie zajęć przyjrzymy się bliżej wybranym elementom prezentacji, które mogą uświetnić opowiadaną historię (sposobom użycia głosu, dźwięku, snucia opowieści, ruchu, wykorzystania rekwizytu. Zajęcia będą się składały z prostych działań z wykorzystaniem teatralno-improwizacyjnych technik storytellingu i technik dramowych.

koszt udziału: 20 zł za udział w jednym dniu warsztatowym

 

 

 

 

 

24-26 lipca: „Niezwyklina” – tworzenie rzeźb z wikliny, kory, traw i materiałów naturalnych, prowadzenie: Ewa Woźniak

(warsztaty rzeźby z wikliny i innych materiałów florystycznych- DLA KAŻDEGO:)

Podczas warsztatów uczestnicy robią robią rzeźby z wikliny, kory, traw, elementów florystycznych, inspirując się florą i fauną polskich łąk i lasów. Uzyskują podstawowe informacje na temat wybranych roślin i zwierząt. Wiedza ma posłużyć jako inspiracja do pracy nad projektem i finalnie rzeźbą. Zakładam, że powstałe formy będą na stałe wmontowane jako landart w wyznaczonym miejscu.

Ewa Woźniak: Współzałozycielka  i Wiceprezes Stowarzyszenia De-Novo (2002-2014). Realizatoraka działań z polonią w Pojanie – Micouli w Rumunii (2007-2012). Uczestniczka kursu Szkoły Konstruktorów Lalkowych w Teatrze Animacjii w Poznaniu (2017). Autorka scenografii i projektów kostiumów licznych spektakli w teatrach różnych miast w Polsce (Warszawa, Gdynia Rzeszów, Opole, Nowa Huta, Białystok) i teatru lalkowego w Zwickau (Niemcy). Uczestniczka w wielu wydarzeniach artystyczno/kulturalno/społeczno/przyrodniczych, m. in w Teatrze Węgajty, w Skrzyżowaniu Kultur, w Białowieży. Realizatorka kilkudziesięciu projektów z zakresu pedagogiki teatru, edukacji kulturalnej, sztuki społecznej– udział w licznych projektach organizowanych m.in. przez Instytut Teatralny im. Zb.Raszewskiego w Warszawie; Małopolski Instytut Teatralny; Małopolski Instytut Kulturalny; Brave Kids, Teatr Pieśni Kozła, Wrocław. Pracująca z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, starszymi osobami, osobami niepełnosprawnymi. Ciekawi mnie człowiek – jego potencjał twórczy I wewnętrzne piękno I dobro. Ciekawi mnie świat w całej swojej złożoności.

koszt udziału: 20 zł za udział w jednym dniu warsztatowym

 

 

_______________________________________________________________________________________________

Zgłoszenia prosimy przesłać na adres wioska.recepcja@gmail.com, temat mailu: warsztaty.

__________________________________________________________________________________________________

TREŚĆ MAILA:

Imię i nazwisko

………………………………………………………………………………………………….

 

Uczysz się, studiujesz, pracujesz? Napisz o tym parę zdań…

……………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………

 

Jakie masz zainteresowania, doświadczenia i aktualne zajęcia teatralne, taneczne, inne?…

……………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………

 

Wybrane warsztaty

……………………………………………………………………………………………………

Przesyłając powyższy formularz na adres mailowy Stowarzyszenia Węgajty wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Węgajty (KRS 0000020919) w celu i zakresie niezbędnym w procesie rekrutacyjnym do udziału w warsztatach Stowarzyszenia Węgajty. Równocześnie oświadczam, że zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Wioska 18 wolontariat, warsztaty klauzula informacyjna

_________________________________________________________________________________________________

 

Uwaga! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona. Liczy się pierwszeństwo zgłoszenia.