Przychodzą. Czego chcą? Czego chcemy my?

Spektakl o przekraczaniu granic, państwowych i własnych.

Przychodzą z Białorusi, Ukrainy, Syrii, Jemenu, Konga… 

Co tracą ci, którzy opuszczają swoje domy? Co tracą ci, którzy przekraczają granice własnego komfortu, własnego bezpieczeństwa, własnego wyuczonego sposobu życia? Co zyskujemy, gdy to robimy? 

Czym różnią się od nas przybysze z Iraku, Syrii, Jemenu i Ukrainy?

I jak im się żyje – z nami, u nas, wśród nas?

Te wojny i kryzysy trwają już zbyt długo… Gdzie są granice naszej empatii i współczucia?

Autor, reżyser: David Zelinka

Występują: Kapitolina Kolobova, Kateryna Polietaieva, Sofiia Brahina

Współpraca dramaturgiczna i reżyserska: Ewa Zembok

Współpraca nad ukraińskimi motywami:Alina Tupajlo

Premiera: 19.12.2022 w teatrze X10 w Pradze

Premiera ukraińska: 22.4.2023 na Festiwalu Swobody w Użhorodzie

David Zelinka (Czechy) – założyciel grupy, reżyser, performer, tłumacz z j. polskiego (m. in. twórczości Edwarda Stachury, Stanisława Vincenza); absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Teatrze Gardzienice. Współpracuje z Teatrem Węgajty. Wprowadzeniem do świata teatru były dla niego seminaria z dziedziny antropologii teatru prowadzone przez Dr. Janę Pilátovą.

Ewa Zembok (Polska) – reżyserka, kuratorka i producentka kulturalna. Współzałożycielka teatru X10, wyreżyserowała spektakle „Dzień bez Rosjanina”, „Haarmann”, „Autoatlas Ukrainy”. W 2021 roku założyła niezależną platformę produkcyjną Rekultur.

Kapitolina Kolobova (Ukraina) – Aktorka teatralna i filmowa z Charkowa. W 2020 roku ukończyła Kotliarewski Charkowski Narodowy Uniwersytet Sztuki z tytułem licencjata w dziedzinie aktorstwa dramatycznego i filmowego. Podczas studiów podróżowała w ramach niemiecko-ukraińskich projektów do Hamburga i Oberhausen. Od 2020 roku pracuje jako aktorka w Charkowskim Teatrze Akademickim im. Puszkina. W 2022 roku ukończyła studia magisterskie z reżyserii teatralnej i filmowej na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki. Od października 2022 r. studiuje program magisterski KATAP na DAMU. W Czechach pracowała z Davidem Zelinką, Jakubem Čermákiem, Janem Fričem i Lucią Ingrovą.

Sofiia Brahina (Ukraina) – Aktorka z Kijowa. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki. Pracowała w różnych teatrach, zagrała ponad 20 ról. W Czechach pracowała z Davidem Zelinką, Jakubem Čermákiem, Lucią Ingrovą, Apoleną Vanišovą.

Kateryna Polietaieva (Ukraina) – Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki. Przed wojną grała w Kijowskim Akademickim Teatrze Dramatycznym na Podolu.W Czechach pracowała z Davidem Zelinką, Jakubem Čermákiem, Prague Shakespeare Company.