Boży komediant

Spektakl niezależnej społeczności teatralnej TYAN z Pilzna. Uliczna komedia marionetkowa oparta na motywach Dario Fo, Nikosa Kazantzakisa i legendach Umbrii, realizacja: Roman Černík i Petr Brůček

Dwóch aktorów – Roman i Petr z zespołu TYAN – alternatywy nie do pogodzenia, postanowiło opowiedzieć historię Franciszka z Asyżu w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Przychodzą jako komicy, którzy budują scenę z drewnianego wózka i zaczynają występować. Bawią się w teatr z pięknymi marionetkami.

Stworzony i grany przez Romana Černíka i Petra Brůčka. Współpraca dramaturgiczna: Petra Kohutová. Lalki i scenografię przygotowali: Josef Brůček i Masha Černíková.

Premiera kwiecień 2012. Spektakl otrzymał Wyróżnienie za mądrą interpretację historii Franciszka z Asyżu – nominację na ogólnopolskim przedstawieniu teatru lalek Loutkářská Chrudim.

Niezależna społeczność teatralna TYAN powstała w 1999 roku. TYAN nieustannie poświęcał się różnym projektom badawczym z pogranicza teatru. Swoje występy prezentował w Czechach i za granicą. Pomysł środowiska teatralnego Tyan zrodził się w 1999 roku podczas przygotowania i realizacji spektaklu ulicznego „Żonkile dla Kosowa” (sprzedaż żonkili, z którego dochód został przekazany na rzecz zbombardowanego Kosowa) oraz realizacji programu dla dzieci z obozu dla uchodźców w Hněvotínie koło Ołomuńca. Działania te zapoczątkowały także pierwszy występ Tyana: „Jeśli to jest mężczyzna…” Inspiracją Teatru Tyan jest twórczość J. Grotowskiego, E. Barby i A. Artauda. Tyan swoje performanse i wydarzenia prezentuje na ulicy, w przestrzeniach teatralnych i pozateatralnych oraz na różnorodnych festiwalach. Domową sceną środowiska teatralnego Tyan był i jest dawny budynek odjazdów dworca kolejowego Pilzno Jižní predměstí. Od 2000 roku członkowie grupy uczestniczyli w przekształceniu dworca kolejowego w niezależną przestrzeń kulturalną zwaną Moving Station Plzeň.