Wioska 2019 – spektakle i spotkania

Wykluwanie

 „Wioska Teatralna 2019” – Węgajty, Jonkowo, Godki

 

19 lipca, piątek

19.00  „Beztroska”,  pokaz Innej Szkoły Teatralnej /Teatru Węgajty. Inscenizacja Wacław Sobaszek. Pokaz przedpremierowy i zapisy filmowe z aktywności IST 2019

21.00 „Exilium – Wskażcie nam drogę gorzkiego wygnania” – otwarcie wystawy fotograficznej Marty Bogdańskiej. Projekt stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby. (Wystawa odbywa się dzięki Fundacji im. Heinricha Bölla.)

20 lipca, sobota

16.00 popołudnie rodzinne w Jonkowie:

– „Istny cyrk”, teatr „Przebudzeni” (Ostróda), reżyseria: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki, muzyka: Dariusz Wychudzki

–  Spotkanie z Opowiadaczem – baśnie i nie-baśnie Bartosza Ignacego Wrony

– „Rybka”, spektakl minimalistyczny, Karolina Placha

c.d. w Teatrze Węgajty:

19.00  Antropocen, performatyka, współczesne realizacje teatralne, Jan Kühling (Freie Universität Berlin)

21.00  „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” – monodram Agnieszki Bresler, zrealizowany wspólnie z reżyserką Joanną Lewicką i dramaturżką Magdą Mróz na podstawie rozmów i warsztatów z kobietami w zakładach karnych, schroniskach i domach samopomocy. Po spektaklu dyskusja, prowadzi Magdalena Hasiuk

 

21 lipca, niedziela

16.30  „Background” – Khava Soldayeva. Pokaz dyplomowej kolekcji mody absolwentki MSKPU. „Jest to próba opowiedzenia części mojej historii za pomocą mody. Inspiracją były wspomnienia z wojny i jej wpływ na moją przyszłość. Chciałabym żeby człowiek, który ogląda moje ubrania widział nie tylko kawałki zszytych materiałów …”

17.30  „Otwarty Kurs Tańca”, prowadzenie: Erdmute i Wacław Sobaszek, Inna Szkoła Teatralna oraz Piotr Rogaliński

20.30 „ciało proces” –  Grupa Wolno, reżyseria: Pamela Leończyk, choreografia i wykonanie: Adrian Koszewski, muzyka: Żaneta Rydzewska,  wizualizacje: Adrien Cognac. „Pracujemy z ruchem i z tym jak cielesność jest reprezentowana. Zawiodło nas to w miejsce, w którym ciało jest w opresji, traktowane przemocowo …” Grand Prix OFTEN 2019

 

 

22 lipca, poniedziałek

16.30 „kawiarnia literacka”

17.30  „Pochwała błędu” – Colloquium z Prof. Janą Pilatovą (Akademia Teatralna DAMU, Praga). O ludziach stygmatyzowanych, teatrze jako laboratorium błędu oraz groźnej chorobie, zwanej grantozą.

21.00 w Galerii  Ręką Dzieło, Godki 21 „L’empereur”- spektakl inspirowany „Cesarzem” Ryszarda Kapuścińskiego w wykonaniu Transnationales Ensemble Labsa i uczestników „Wioski Teatralnej”. T.E.L. tworzą performerzy różnych wyznań, kultur, politycznych kontekstów. Zespół buduje poziome relacje i rozwija międzykulturowe kompetencje, własne know – how. Labsa przyjedzie w składzie: Seratu Bah, Ibrahim Barry, Zofia Bartoszewicz, Yacouba Coulibaly, Diam’s Diakite, Habtom Fesaha, Emilia Hagelganz, Sarah Hasenbrink, Anna Hauke, Amir Mohammad Hosseini, Wojciech Marek Kozak, Ralf Tibor Stemmer

Po spektaklu spotkanie z zespołem, prowadzi: Joanna Kocemba

 

 

23 lipca, wtorek

16.30 „Wojna według Karskiego” – Colloquium z Tomaszem Łubieńskim, pisarzem, dramaturgiem i historykiem, poświęcone jego najnowszej książce (wyd. Iskry)

17.30  „Brest Stories Guide”, prezentacja projektu Teatru Kryły Hałopa  (Białoruś). Wędrówki po „nie istniejącym mieście”  za pomocą aplikacji przekazującej wydobytą z zapomnienia pamięć żydowskiego Brześcia i dramatycznych losów jego mieszkańców.

18.30  Khetane czyli wspólnie – spotkanie z Barbarą Prądzyńską i grupą olsztyńskich Romów przygotowujących spektakl na otwarcie olsztyńskich „Demoludów”. Co znaczy dzisiaj bycie Romem, Romką? Co zmieniło się od czasów wędrowania? Czym się dziś zajmują, jak żyją? Jak postrzegają Romów (czy Cyganów?) nie-Romowie?

21.00 „Exilium”, spektakl Teatru Play Back Self 3.0 (Polska): „Play back” to forma interaktywnego teatru, w którym aktorzy odgrywają sytuacje opowiedziane przez widzów. Poza widzem, który tworzy scenariusz spektaklu pojawiają się historie i zdjęcia uchodźców z Syrii, których portrety przedstawia wystawa fotograficzna Marty Bogdańskiej.
Spektakl jest częścią realizowanego dzięki Fundacji Heinricha Bölla oraz Bemowskiemu Centrum Kultury w Warszawie projektu „Exilium”, na który składają się jeszcze wystawa i warsztaty.

22.30  „Między ludzkim a nieludzkim. Myśl nie-antropocentryczna w sztuce współczesnej” – Colloquium z Anną Drońską (UWM Olsztyn)

 

24 lipca, środa

16.00 „Ziemia jest płaska. Dzbanie!”, pokaz przedpremierowy najnowszego spektaklu Teatru 3.5,  pomysł i realizacja: Domela Grenda i Marek Kurkiewicz (ilość miejsc ograniczona, wstęp wyłącznie po uprzedniej rezerwacji)

17.00  – „Co się wykluwa?” –  Colloquium z Edwinem Bendykiem i dyskusja  z udziałem zespołów i uczestników festiwalu

19.00 „Lekcja patrzenia” – otwarty warsztat z Małgorzatą Mickiewicz, lektorem polskiego języka migowego i Barbarą Pardą, tłumaczką polskiego języka migowego

21.00 „Ziemia jest płaska. Dzbanie!”, pokaz przedpremierowy najnowszego spektaklu Teatru 3.5,  pomysł i realizacja: Domela Grenda i Marek Kurkiewicz (ilość miejsc ograniczona, wstęp wyłącznie po uprzedniej rezerwacji)

22.00  koncert: Krystyna Skalicka i Libor Herman (Praga, Czechy)

 

 

25 lipca, czwartek

17.00  „Piknik wyobraźni” – muzyka, gry, wyroby lokalne i mini-warsztaty na boisku wiejskim w Węgajtach. Wśród prowadzących warsztaty będzie Tadeusz Piotrowski (wspólne malowanie), Jolanta Różycka (Mandala z ziół), Katarzyna Krupa i Pep Alcanyiz (Kapela Katalońska)

20.00  „Konstans w WhoYowiźnie” – kolaboracja dwóch teatrów: „Rajstopy” i „Teatr Spotkań Wielu”

21.30 Jam session i akcja artystyczna Jana Sajdaka „Amazonia”

 

 

 

  • dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej Teatru im. Stefana Jaracza, gminy Jonkowo, darowizny Altkom Akademia S.A.)