Wioska Teatralna 2022 – Symbioza

Część pierwsza 22 -26 lipca 2022

PROGRAM I INFORMACJA O WARSZTATACH

(Szczegóły programowe mogą ulec zmianom. Prosimy na bieżąco śledzić naszą stronę i profil Teatru na Fb)

22 lipca 

19.00

Kroniki nocy – pokaz Innej Szkoły Teatralnej ’22, (work in progress), wykonują Erdmute Sobaszek, Barbara Szpunier, Maria Legeżyńska, Agata Ziółkowska, Esther Pingault, Zuzanna Dobrzańska, Wacław Sobaszek, Andrzej Józefczyk. Inscenizacja: Wacław Sobaszek

21.00

Zielone światło w mroku – spotkanie pospektaklowe z udziałem Iwony Chodorowskiej, moderacja: Dominika Bremer

23 lipca

16.00

Marzyć o lepszym świecie – pokaz pracy warsztatu Michaeli Daškovej i Davida Zelinki

17.00

W stronę Xenopolis –  spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim ,autorem książki pod tymże tytułem, prowadzi Edwin Bendyk

21.00

Jonkowo, na Błoniach: Can’t Escape, spektakl Teatru 3.5,  reżyseria: Marek Kurkiewicz (po spektaklu, na placu zapraszamy do rozmowy)

24 lipca

16.00

El Nino – teatralno-taneczna wypowiedź Joanny Janus o samodzielnym (samotnym) macierzyństwie

17.30

Dances and voices – otwarty warsztat Innej Szkoły Teatralnej

20.30

 Straż! Straż! – spektakl Teatru Bezdomnych, reżyseria: Nikolett Gabri, Aneta Penkala, Anna Szufa. Spektakl jest adaptacją sztuki Stephena Briggsa, stworzonej na podstawie powieści Pratchetta “Straż! Straż!” 

25 lipca

10.00 – 17.00 

WĘGAJTY JAKO CZASOWNIK? krajobrazy ‧ społeczności ‧ pogranicza. Konferencja naukowa organizowana w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki „Teatr Węgajty – 35 lat teatru antropologicznego i poszukiwań społeczno-kulturowych”, Organizacja konferencji: Justyna Biernat, Magdalena Hasiuk, Joanna Kocemba-Żebrowska, Joanna Królikowska pomoc: Katarzyna Kułakowska

19.00

Galeria Ręką Dzieło w Godkach
Chcę wypowiedzieć wszystko – pokaz Joanny Pawelczyk i Marijki Łubiancewej, work in progress

21.30
This Is Not About Me. – monodram taneczny Michaely Daškovej

26 lipca

10.00 – 17.30

c.d. Konferencji

18.00

40 lat w Węgajtach –  spotkanie jubileuszowe, w programie m.in. odsłonięcie tablicy pamięci Krzysztofa Gedroycia

20.00

jam session , w której udział biorą: Magda Piotrowska, Katarzyna Krupka, Pep Alcanyiz

WARSZTATY (szczegółowe opisy znajdują się poniżej), a informacje o trybie zgłaszania się na samym dole, pod opisami. Informacje dotyczące zakwaterowania przekażemy wkrótce.

19.-22.07., prezentacja warsztatowa 23.07.

Marzyć o lepszym świecie – Warsztat Michaely Daškovej i Davida Zelinki*

koszt warsztatu: 120 zł

23.07.

Proces grupowy – warsztat Bereniki Orłowskiej**- Uwaga- warsztat odwołany.

koszt warsztatu: bezpłatny

23.-24.07.

WGŁĄB – warsztat Pauliny Miu Zielińskiej*** Brak miejsc.

koszt warsztatu: 90 zł

24.07.

Ciało twórcze / techniki somatyczne – warsztat Joanny Elizy Pawelczyk**** Brak miejsc.

Koszt warsztatu: 45 zł

OPISY

* Marzyć o lepszym świecie

„Jak to zrobić, żeby się nieustannie nie powtarzać, jak opisać to, czego jeszcze nie było, kiedy słowa są tylko dla tego, co już było, jak obronić to, co jest niemożliwe do obronienia, bo nigdy się nie wydarzyło?”

W ciągu czterech dni pracy stworzymy widowisko o możliwym (lub niemożliwym) lepszym świecie. Materiałem źródłowym będą motywy z naszych własnych snów, nocnych i jawnych, świadectwa ludzi z różnych rewolucji, buntów i ruchów oporu, wizje i idee Davida Graebera, Abdullaha Ocalana, Slavoja Žižka, Stephana Hessela i innych. Będziemy je przekształcać i przepisywać, aby odpowiadały naszym osobistym ideom i wizjom.

Poprzez eksplorację ciała (ruch, głos) i przestrzeni będziemy poszukiwać pozycji, sytuacji, miejsc i właściwych momentów (w odniesieniu do pozostałych performerów, do gości spektaklu, do nas samych, do krajobrazu i świata), w których idee, jakkolwiek nierealne czy naiwne, uzyskają siłę, przemówią i zmienią kawałek rzeczywistości świata.

Znalezione motywy połączymy w szkic spektaklu, na który zaprosimy gości, a który będzie odpowiedzią na refleksję, że „największym sukcesem obecnego systemu jest to, że stłumił w ludziach zdolność do myślenia o systemie, w którym żyłoby im się lepiej, albo choćby tylko o nim marzyli”.

Michaela Dašková – Zajmuje się tańcem, teatrem, sztukami pięknymi i pedagogiką, jest lektorką tanecznej improwizacji i teatru fizycznego. Absolwentka TIP – Schule für Neue Tanz, Improvisation und Performance w niemieckim Freiburgu. Członkini zespołu Teď nádech a leť, grała głównie w spektaklach i performansach śpiewanych. https://www.michaeladaskova.com

David Zelinka – założyciel grupy, reżyser, performer (spektakle „A ludzie żyją. Abdul”, „Kurica nie ptica, Ukraina nie zagranica”, „Kabul, Bagdad, Ar Raqquah, Maarran”, „Kaukaskie Arabeski”); tłumacz z j. polskiego (m. in. twórczości Edwarda Stachury, Stanisława Vincenza); absolwent seminariów antropologii teatralnej prowadzonych przez dr Janę Pilátovą. W swoim miejscu spotkań, w Chaloupce v Prokopském w Pradze organizuje kameralne festiwale-spotkania „Se usedlo, naslouchalo, hledělo, setkalo se” („Się usiadło, posłuchało, obejrzało, spotkało się”), warsztaty pieśni, spotkania, gdzie motywy tradycyjne spotykają się i splatają z aktualnymi zagadnieniami polityczno-społecznymi.

Zespół „Teď nádech a leť” – Inspiracją do pracy zespołu są wyprawy i spotkania z ludźmi – z ich życiem, historiami, zwyczajami, wierzeniami, pieśniami (Turcja, „Kurdystan”, Ukraina, Gruzja, Indie, …). Inspiracją teatralną jest Polska, spotykanie się z lokalną niezależną kulturą. Spektakle dotykają tematów politycznych, ale nadal koncentrują się na sytuacji ludzi spoza polityki, sytuacja ludzi tęskniącym za spełnionym życiem. Chcemy mówić głównie o tych, o których zwykle nie mówi się w mediach, ale bez których środowisko polityczne traci kształt. Ich losy niosą ze sobą wartości i moc ludzkości, które mają ponadregionalny i ponadczasowy charakter.

**Dlaczego ludzie nie dbają o Ziemię? Skąd się bierze brak troski o planetę, nietolerancja i wojny? Proces grupowy jest to spotkanie na którym procesowany jest jakiś temat społeczny, który w jakiś sposób dotyczy wszystkich. Procesuje się go z użyciem metod psychologii procesu z pomocą wykwalifikowanego facylitatora. Jest to jedna z metod tzw. pracy ze światem, której celem jest wzrost świadomości społecznej w świecie. Metoda polega na tym, by rozmawiać o tym, co dla nas ważne, znajdować w sobie różne stanowiska, różne strony konfliktu i stwarzać warunki do tego, by te odmienne stanowiska wzajemnie się usłyszały. Rezultatem jest nasza większa świadomość, często rodzaj ulgi, który daje poszerzenie naszej perspektywy widzenia problemu. W spotkaniu mogą uczestniczyć wszyscy którzy zainteresowani są pogłębianiem świadomości w sprawach społecznych. Dyskusję poprowadzę metodą procesu grupowego, której uczę się w ramach szkolenia w Instytucie Psychologii Procesu. 

Berenika Orłowska: Od 20 lat mieszkam w Oklinach na Suwalszczyźnie i prowadzę tu gospodarstwo ekologiczne, w którym mieszkają konie. Od ośmiu lat studiuję psychologię procesu w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie. Pracuję jako psychoterapeutka, tworzę w Oklinach Ośrodek Psychoterapii z udziałem koni, z zastosowaniem metody, w której obecność koni wspiera proces psychoterapii. Interesuje mnie między innymi praca z odmiennymi stanami świadomości. Angażują mnie tematy społeczne, przede wszystkim prawa człowieka i ochrona środowiska. Od lat uczestniczę w zajściach alilujkowych Teatru Węgajty w Dziadówku. 

***WGŁĄB – warsztat freedivingu głosowego i somatycznej samo-regulacji. W ramach warsztatu „WGŁĄB” otworzę przestrzeń transformacji i wspólnoty, wspierającą czułe budzenie inteligencji somatycznej poprzez świadomą pracę z głosem, oddechem i kolektywną energią. Tutaj przede wszystkim zwalniamy obroty, wyciszamy umysłowe sztormy, schodzimy głębiej do poziomu serca zupełnie jak freedivingowy nurek schodzi powoli w spokojne głębiny morza. Tutaj jest engine-off. Tutaj falujemy w rytmie tu i teraz i otwieramy się na kolektywną wibrację głosów, wspierając samo-regulację, aktywując przywspółczulny układ nerwowy (odpowiedzialny za stan odpoczynku, relaksu i trawienie) wzmacniając rezyliencję (umiejętność regeneracji po trudnych doświadczeniach i adaptacji do okoliczności życiowych) i stwarzając dobre okazje do odpuszczenia napięć, stresów i połączenia się z głębokimi, wewnętrznymi wymiarami naszej istoty.

W ramach „WGŁĄB”, będziemy wspólnie eksplorować, uczyć się i doświadczać w oparciu o zaufanie, uważność i otwartą komunikację. Nie będziemy się spieszyć, szanując zróżnicowane przyswajanie nowych informacji przez każdego uczestnika. Bieżącymi spostrzeżenia i obserwacjami będziemy się regularnie dzielić w kręgu.

Warsztat zakończy się pod kocem, wtuleniem w siebie od środka i podróżą dźwiękową, w którą Was zabiorę moim głosem i bębnem medycyny. To będzie czas na głęboki relaks, przeskoczenie na fale alfa, totalne rozluźnienie i wcielenie warsztatowych doświadczeń. A może też na wizje, małe wewnętrzne rewolucje, inspiracje, genialne pomysły?

Aby wziąć udział w warsztacie, nie potrzebujesz doświadczenia w pracy z głosem czy specjalnych umiejętności ale powinnaś być w stabilnym stanie psychicznym. 

Paulina Miu Kuehling – artystka, performerka głosowa, muzykoterapeutka. Jest samorodnym głoso-łazem – włazi w chaszcze ludzkiej dźwiękowości, eksploruje, obserwuje, nadsłuchuje nieoczywistego. Facylituje rozwój mocy osobistej poprzez świadomą praktykę głosową. Pracuje z pieśniami tradycyjnymi (głównie z Polski, Ukrainy i Litwy) i eksploruje ich potencjał budowania i wzmacniania społeczności oraz wpływ na dobrostan człowieka. Układa własne pieśni, zaśpiewy i głosowe zaklęcia. Jest inicjatorką i członkinią kolektywu śpiewaczego „Otucha”, składającego się z kobiet o polskim pochodzeniu, mieszkających w Berlinie. Obecnie w ramach stypendium Deutscher Musikrat, studiuje kulning – archaiczną, technikę głosową, stosowaną przez szwedzkie pasterki do nawoływania stad zwierząt w górach. www.paulinamiu.com 

****Ciało twórcze / techniki somatyczne

Celem warsztatu jest podzielenie się z Wami moja praktyką artystyczną, która prowadzi do wrażliwości ciała, tworzącego ruch w przestrzeni przy wykorzystaniu bodźców zewnętrznych i odczuć wewnętrznych. Odniosę się do technik somatycznych, dających precyzyjne poczucie własnego ciała, by potem przejść do elementów ruchu/tańca w dialogu z partnerem, otoczeniem i przestrzenią.

 Joanna Eliza Pawelczyk:  … Kiedyś studiowałam w Warszawie i często przyjeżdżałam do Węgajt, teraz prowadzę zajęcia Laboratorium ciała i performansu w Wyższej Szkole Designu w Paryżu, oraz liczne warsztaty pracy z ciałem, materiałem plastycznym i przestrzenią. Jestem nauczycielką jogi integralnej oraz prowadzę Studio Terapii Somatycznej. Piszę poezję.

ZGŁOSZENIA:

–> Zgłoszenia prosimy przesłać na adres wioska.recepcja@gmail.com, w tytule maila wpisując: “Warsztaty”

–> W treści maili prosimy o podanie kilku informacji, wymienionych poniżej:

TREŚĆ MAILA:

– Imię i nazwisko

– Uczysz się, studiujesz, pracujesz? Napisz o tym parę zdań…

– Jakie masz zainteresowania, doświadczenia i aktualne zajęcia teatralne, taneczne, inne?…

– Wybrany warsztat

–> Ze względu na RODO prosimy w każdym mailu zgłoszeniowym umieścić poniższy zapis:

“Przesyłając powyższy formularz na adres mailowy Stowarzyszenia Węgajty wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Węgajty (KRS 0000020919) w celu i zakresie niezbędnym w procesie rekrutacyjnym do udziału w warsztatach Stowarzyszenia Węgajty. Równocześnie oświadczam, że zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania”.

 

 Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Kultury – państwowego funduszu celowego