Songi teatralne – koncert performatywny – Teatr w stodole w Teremiskach

Sobota 2 września 2023, godz. 19:00

Zapraszamy na Songi Teatralne w wykonaniu Mute i Wacka Sobaszków – głównych twórców Teatru Węgajty.

“Prezentowane przez nas duety mają związek ze szczególnym zwrotem, jaki się dokonał w naszej pracy około roku 2010, kiedy to stworzyliśmy spektakl pt. „Woda 2030”. Od tego czasu nasze utwory stają się songami według wzoru brechtowskiego. Układamy zestaw utworów, przebieg koncertu, starając się zareagować na kontekst, atmosferę życia publicznego, społeczne napięcia, lęki i traumy.

Podstawą są następujące kompozycje:

Wittgenstein, ze spektaklu „Woda 2030”:
Spopielony las, z „Ziemi B”
Stare drzewo, z „Wielogłosu”
Wojaczek, ze spektaklu „Czujność”
Bankomaty ze spektaklu „Mniej!”
Achmet ze spektaklu„Ogień, kryzys, Dworzec Centralny”

W Teremiskach zagramy także najnowsze songi, dotąd niewykonane, przeplatane utworami tradycyjnymi, kompozycjami do poezji i pieśniami w jidysz.

Od wielu lat muzyka jest tym, czym zajmujemy się na co dzień, co jest rodzajem osobistej jogi i przygotowaniem do pracy z grupą teatralną. Uprawianie muzyki, muzykowanie zawsze było czymś najważniejszym, otwierającym, łączącym ze światem, a także łączących nas nawzajem. Droga, którą przeszliśmy w naszej pracy nad muzyką teatralną, prowadziła nas od grania motywów tradycyjnych do własnych kompozycji, nieraz balansujących na granicy muzyki i performansu. Performatywny aspekt wiąże się także z penetrowaniem wibracji przestrzeni przy pomocy naszych instrumentów, klarnetu, skrzypiec, akordeonu i drumli oraz poprzez próbę sięgania po archaiczne techniki wokalne i szukanie nowych aranżacji motywów tradycyjnych.”
Erdmute Sobaszek i Wacław Sobaszek

wstęp wolny

Zachęcamy do przyjścia wcześniej i obejrzenia wystawy zdjęć Agnieszki Sadowskiej „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne” na zewnętrznych ścianach stodoły.

Organizatorzy: Teatr w stodole w TeremiskachTeatr Węgajty i Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia

Wydarzenie na FB: Songi teatralne – koncert performatywny