Majówka w Węgajtach Zapraszamy na 29 i 30 kwietnia

29.04., od godziny 19.00 w Teatrze Węgajty:

MŁOT NA CZAROWNICE – performens wokalny w wykonaniu grupy SYRENY

THE VERY MOMENT – Erdmute i Wacław Sobaszek, muzyczna zapowiedź cyklu jubileuszowego „35 lat w Węgajtach”

BARTER MUZYCZNY z udziałem Darii Wrony, Saby i Mieczysława Litwińskich, Katarzyny Żytomirskiej, Piotra Pardeli i innych

30.04., godz. 10.30

IST 2017 – fragmenty filmowe z warsztatów i wypraw IST

30.04., od godz. 16.00

GOTOWANIE Z NATURY, MUZYKA I OPOWIEŚCI – zbieranie dzikich roślin jadalnych, wymiana wiedzy i doświadczeń, ognisko i wspólne gotowanie. Zapraszamy rodziny z dziećmi!
w części Opowieści: Katarzyna Jackowska-Enemuo

***

MŁOT NA CZAROWNICE
Jak z wyroczni, uzdrowicielki, wieszczki i wróżki kobieta stała się wyrzutkiem, okrutną i plugawą postacią drwiącą ze świętości?
Jaką przeszła drogę od niewinności i bliskości naturze do opętania i wstąpienia w ciemne, niebezpieczne głębiny nocy i lasu?
Co kryje się między słowami modlitwy, w słodkim śpiewie mnichów wzywających na jutrznię?
Jak Kościół usankcjonował irracjonalny strach i nienawiść wobec kobiet?
W dokumencie Malleus Maleficarum (Młot na czarownice), najsłynniejszym w dziejach podręczniku inkwizycji, czytamy o niewyobrażalnym szaleństwie tortur, Sądów Bożych, prób ognia, wody i żelaza, z których oskarżone mogły wyjść jedynie martwe.
Nad nami, które sięgamy po wyzwolenie z patriarchalnej idei bezinteresownego cierpienia, które nie chcemy podporządkować się władzy kościelnych indoktrynerów, również krąży widmo szatańskiej wspólniczki.
Zaśpiewamy Wam, wsłuchując się w tętno gęstej, ciemnej krwi, rozumiejąc mowę kwiatów i dzikich ptaków. Zaśpiewamy Wam o nocy i przedwcześnie wstającym świcie. Mamy dość Waszych apokaliptycznych obsesji.

SYRENY to grupa kobiet improwizujących i eksperymentujących wokalnie. Minimum tworzywa, którym jest głos, motywuje nas do pogłębiania możliwości wyrażania oraz intensywnego słuchania. Grupa opiera się na wymianie zróżnicowanych doświadczeń.
Od kwietnia 2016 spotykamy się regularnie w warszawskiej Cafe Kryzys dzięki uprzejmości kolektywu Syrena, wykonawczynie: Edyta Jarząb, Sonia Kochnowicz, Aleksandra Kowalczyk, Bogumiła Majczyno, Katarzyna Żytomirska

***
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego