„Oglądając spektakl, miałam poczucie, że mógłby nosic podtytuł « wściekłość ». Wiele scen aż kipi od emocji.Pojawiają się narracje próbujące odczarować groźną rzeczywistość poza enklawą teatralną. A gdyby tak na przykład zamiast broni użyć jajek a żołnierze byliby jajcarzami?Tak jak kiedyś na Wielkanoc w pewnej rodzinie odbywały się bitwy jajeczne. Trochę to śmieszne, trochę groteskowe, w istocie – pełne determinacji i kipiące chęcią naprawy niezrozumiałej rzeczywistości. Skoro rzeczywistość jest absurdalna, to może stwórzmy galerię absurdalnych sposobów jej zmiany? W pewnym momencie pojawia się metafora „kosmiczna”. Kiedy umiera gwiazda, jej światło dociera wcią do Ziemi, jej śmierć widzimy dopiero za kilkaset lat. Jesteśmy częścią kosmosu, mamy dostęp do tego, co wydarzyło się od początku czasów, możemy cofnąć się, niby jak za dotknieciem przycisku na pilocie, do dowolnego miejsca w czasie. Powstaje więc chęć cofnięcia się w ten sposób w relacjach społecznych, w kontaktach międzyludzkich aż do czasu, kiedy cś nas jeszcze łączyło. Nie tylko z uchodźcą, nie tylko z „lewakiem”, ale i z sąsiadem”.
Karolina Leszczyńska „Zwrot”, nr.1/3 (25.07.2017)
Inscenizacja: Wacław Sobaszek
Występują: Izabella Alwingier, Dominika Grenda, Marek Kurkiewicz, Ewa Kurzawa, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek
Spektakl jest częścią wydarzeń „Pozostać w drodze” – jubileusz „35 lat w Węgajtach”
Program poniżej:
28.X. w Węgajtach
– 18.00 „Czujność” , nowy spektakl Teatru Węgajty, inscenizacja: Wacław Sobaszek
– 19.00 otwarcie Convivium 35- lecia, dokona go prof. dr hab. Leszek Kolankiewicz (IKP, UW)
W programie Convivium wystawa plakatów z kolejnych etapów teatralnej działalności w Węgajtach , inauguracja interaktywnego archiwum kolędowania w Nowicy, zapowiedź teatralno-kulinarnego projektu „Convivo” , kolacja kaukaska przygotowana przez Luizę Ibragimovą oraz inne niespodzianki.
29.X. w Węgajtach
– 10.00 na początek dnia warsztat taneczny z Justyną Wielgus
– 12.00 Colloquium: „De origine. O początku” – z Leszkiem Kolankiewiczem będzie rozmawiał Wacław Sobaszek
4.XI. w Węgajtach
– 18.00 dwa krótkie spektakle Teatru Węgajty „Godzina 0/Mniej!”
– 19.00 Finisaż wystawy „Pozostać w drodze – plakaty z 35 lat teatralnej działalności w Węgajtach”
– powołanie kapituły nagrody „Złoty Gołąb 2018”**
5.XI. w Olsztynie
– „Miasto w drodze” – w programie performatywnego spaceru po Olsztynie, który poprowadzi Erdmute Sobaszek wezmą udział m.in. „Półkowniczki”, grupa Fałdy i Anna Drońska, Tadeusz Piotrowski, Zofia Bartoszewicz, Maria Jenny Burniewicz, Wiesław Wachowski
Prosimy o potwierdzenie przyjazdu.
Osoby zainteresowane noclegiem prosimy o kontakt.
*Motyw graficzny „pozostać drodze” wzięliśmy z najstarszego plakatu w naszej kolekcji, którego autorem jest Tadeusz Burniewicz.
**Nagroda „Złoty Gołąb” to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy, które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka. Po świecie wędruje 30 takich gołębi – przez pewien czas gościły m.in. u Dalajlamy, a w Polsce u Lecha Wałęsy. Od sierpnia 2017 w Węgajtach.
Autorką plakatu jest Anna Drońska