Sztuka w obejściu 6-8.10.2017 Węgajty, Pupki, Godki, Bałąg, Szałstry, Stare Kawkowo, Nowe Kawkowo, Skolity

Piątek godz. 18.00 w Teatrze

Ubu król, czyli Polacy – spektakl Teatru Węgajty wg motywów Alfreda Jarry’ego
inscenizacja: Wacław Sobaszek

To nasz piąty projekt teatralny, spełniany w przestrzeni Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Po Wyspiańskim, Gombrowiczu, Szekspirze, Brunonie Schulzu przychodzi kolej na Alfreda Jarry’ego. Alfred Jarry napisał Króla Ubu, mając piętnaście lat.

Wystawił go w szkolnym teatrze kukiełkowym. Pierwowzorem tytułowej postaci był miejscowy nauczyciel fizyki. Akcja tego przedziwnego utworu dzieje się w Polsce. Przedstawia on Polskę nie na sposób realistyczny, raczej fantazyjny, z dużą dozą absurdu i nutą satyry. Na ile ten tekst pasuje do obecnej sytuacji? Niech oceni to nasza widownia. O sobie możemy powiedzieć tak: na taki tekst czekaliśmy. Dał on, jak żaden inny dotąd silną energię do pracy i współpracy z ludźmi, będącymi w trudnej sytuacji życiowej. Którzy przecież też widzą, co się w kraju dzieje, pragną dać wyraz temu, co nas wszystkich dotyka, napawa niepokojem i obawą…

Wykonawcy: Irena Anacka, Joanna Drzewiecka-Kozielska , Jan Jendrycki, Henryk Kitkowski, Krystyna Polańczyk, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek, Mariusz Szczepanek, Wanda Woźniak, Katarzyna Regulska-Lokanga

 

Niedziela, godz. 17.00

Finisaż. Muzycy Pogotowia Muzycznego zaproszą do uroczystego zamknięcia SwO 2017. Spróbujemy na gorąco zebrać i zogniskować energię napotkanych miejsc, ludzi i zdarzeń.

W Teatrze Węgajty tworzy się ad hoc grupa p.n Pogotowie Muzyczne.  Odwiedzi ona rożne obejścia, albo na wezwanie, albo robiąc niespodziankę. W zależności od zamówienia muzyka służyć będzie temu co aktualnie się dzieje, może ona tworzyć muzyczne tło dla wystawy, wciągać ludzi do tańca, może uświetniać nastrój danego miejsca.

Wystawy w Teatrze

Muzeum Teatralne: 35 lat teatru w Węgajtach – nagrania dokumentalne m.in. z pierwszych spektakli oraz z nowszych projektów Teatru Węgajty. Towarzyszy im ekspozycja rekwizytów i pamiątek z różnych okresów działalności.

Playground: ksylofon z bali drewnianych, tipi tworzone przy użyciu japońskiej techniki shibori, batyskafy leśne i powstający właśnie, nowy eksponat wyplatany z leszczyny.

 

sobota 12.00-16.00, niedziela 10.00-14.00)

Warsztat wyplatania obiektów przestrzennych z leszczyny i wikliny, Między judo a plecionkarstwem, prowadzenie Jan „Dziki” Sajdak

Okolice teatru obfitują w leszczynę doskonałą do plecenia dużych form. Plecenie z grubych kijów ma równie dużo wspólnego z tradycyjnym plecionkarstwem, co z zapasami; potrzebna jest praca całego ciała. Stąd nazwa warsztatu. Będzie to jego kolejna część –w czasie Wioski Teatralnej udało nam się wypleść 2 leszczynowe kapsuły-batyskafy. Podczas Sztuki w obejściu zapraszam do udziału w wyplataniu kolejnych, tym razem prostszych obiektów.

Specjalności kuchni kaukaskiej – nieznane w Polsce pyszności takie jak czepałgasz, gałuszki, manty i czeczeńska chałwa przyrządzane przez Luizę Ibragimową

Szczegółowe opisy pozostałych wystaw i wydarzeń akcji Sztuka w obejściu dostępne na stronie Sztuka w Obejściu

 

organizatorzy:

Stowarzyszenie Ręką Dzieło, Stowarzyszenie „Węgajty”

 

sponsorzy:

Sztuka w obejściu jest działaniem społecznym, odbywającym się na zasadzie współpracy gospodarstw biorących w niej udział. Pomocy w pokryciu niezbędnych kosztów udzielili nam:

Altkom Akademia S.A.
Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego
Fundusz Aktywizacji Twórczości Teatralnej Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie

***

Serdecznie dziękujemy Domowi Pomocy Społecznej w Jonkowie za pomoc w realizacji spektaklu!