Dziewczynki z zapałkami

Dziewczynki z zapałkami, reż. Natalia Klupp
Zapałki w niebaśniowej wizji rzucą światło na targany reżimami i wojnami Bliski Wschód; polskie pograniczne; objęte kryzysem finansowym regiony będące podróżniczymi marzeniami; ledwie tłumiące huk wybuchów schrony; a także zaułki Europy. Która choć zdaje się być ciepła i bezpieczna potrafi nie dostrzegać swych złożonych oblicz, pomijać drażniące ją problemy.
Ciemność jest w spektaklu najważniejszym aktorem, płomień zapałek jedynym oświetleniem, a ruch i gest wymownym środkiem przekazu. Zespół ma do dyspozycji tylko krótkie chwile, tak ulotne jak czas spalania się zapałki.

Recenzje:

„Niesamowita podróż w głąb duszy, wyostrza wszystkie zmysły, porusza skrywane wspomnienia.”
Kultura w obiektywie

„(…) jestem w mrocznościach jutlandzkiego zamku Gråsten. Lecz nie geograficzne, raczej w ciemnościach mego mikrokosmosu. Coraz zimniej, drżenie ciała. Przestrzeń rozświetlana wyłącznie zapałkami nie daje ciepła, lecz jego złudzenie.
(…) nie o wielką historię w tym spektaklu przede wszystkim – wg mnie – chodzi. Chodzi o coś znacznie archetypicznego. Performerki stawiają pytanie o ciemną stronę ludzkiej natury. Przemoc w stylu „to są sprawy między nimi, nie wtrącajmy się”. Porzucona przez oprawcę/oprawczynię ofiara leżąca w kałuży – wody, wydzielin? – na betonowej posadzce. Jej ciało przenika chłód, ten fizyczny, ale też ten braku miłości, akceptacji, zrozumienia. Anus Mundi. Kolejne pomieszczenie. Ciemno, coraz ciemniej. Ubrana tylko w czarną bieliznę dziewczyna oświetlona wyłącznie gasnącymi ognikami. Czerń stroju, raczej odsłaniającego niż zasłaniającego, sprawia, że postać niknie w ciemnej przestrzeni pomieszczenia. Tylko obfita czerwień ust wskazuje jej miejsce. Akt poniżania i uprzedmiotowienia. A przecież każda/każdy/każde zasługuje na godność.
Klaudia Święcicka

Natalia Klupp jest aktorką, animatorką kultury, reżyserką, organizatorką i producentką wydarzeń kulturalnych. Brała udział w prezentacjach na festiwalach w Polsce, Iranie, Indiach, Rosji, Hiszpanii, Rumunii, Gruzji, Bułgarii i innych. Koordynowała i wspierała organizację plenerowych festiwali teatralnych i innych przedsięwzięć kulturalnych (w tym z mniejszością ukraińską, również przed wojną), wspomaga liczne organizacje społeczne. Rozwija się w zakresie dostępności działań i wydarzeń kulturalnych. Z urodzenia i serca poznanianka. Z wykształcenia kulturoznawca. Stypendystka Miasta Poznania w zakresie działalności kulturalnej w roku 2021 i 2023. Miłośniczka i opiekunka adoptowanych szczurków o przeszłości laboratoryjnej.

Natalia Klupp wraz z zespołem oraz spektaklem „Dziewczynki z zapałkami” brali udział w 2024 roku w rezydencji twórczej oraz prezentacji w ramach przeglądu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”, których kuratorką jest Monika Wachowicz, odbywającego się w Instytucie Grotowskiego.