19 lipca, piątek
19.00 „Beztroska”, pokaz Innej Szkoły Teatralnej /Teatru Węgajty. Inscenizacja Wacław Sobaszek. Pokaz przedpremierowy i zapisy filmowe z aktywności IST 2019
21.00 „Exilium – Wskażcie nam drogę gorzkiego wygnania” – otwarcie wystawy fotograficznej Marty Bogdańskiej. Projekt stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby.
20 lipca, sobota
16.00 popołudnie rodzinne w Jonkowie:
– „Istny cyrk”, teatr „Przebudzeni” (Ostróda), reżyseria: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki, muzyka: Dariusz Wychudzki
– Spotkanie z Opowiadaczem – baśnie i nie-baśnie Bartosza Ignacego Wrony
– „Rybka”, spektakl minimalistyczny, Karolina Placha
c.d. w Teatrze Węgajty:
19.00 Antropocen, performatyka, współczesne realizacje teatralne, Jan Kühling (Freie Universität Berlin)
21.00 „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” – monodram Agnieszki Bresler, zrealizowany wspólnie z reżyserką Joanną Lewicką i dramaturżką Magdą Mróz na podstawie rozmów i warsztatów z kobietami w zakładach karnych, schroniskach i domach samopomocy. Po spektaklu dyskusja, prowadzi Magdalena Hasiuk
21 lipca, niedziela
16.30 „Background” – Khava Soldayeva. Pokaz dyplomowej kolekcji mody absolwentki MSKPU. „Jest to próba opowiedzenia części mojej historii za pomocą mody. Inspiracją były wspomnienia z wojny i jej wpływ na moją przyszłość. Chciałabym żeby człowiek, który ogląda moje ubrania widział nie tylko kawałki zszytych materiałów …”
17.30 „Otwarty Kurs Tańca”, prowadzenie: Erdmute i Wacław Sobaszek, Inna Szkoła Teatralna oraz Piotr Rogaliński
20.30 „ciało proces” – Grupa Wolno, reżyseria: Pamela Leończyk, choreografia i wykonanie: Adrian Koszewski, muzyka: Żaneta Rydzewska, wizualizacje: Adrien Cognac. „Pracujemy z ruchem i z tym jak cielesność jest reprezentowana. Zawiodło nas to w miejsce, w którym ciało jest w opresji, traktowane przemocowo …” Grand Prix OFTEN 2019
22 lipca, poniedziałek
16.30 „kawiarnia literacka”
17.30 „Pochwała błędu” – Colloquium z Prof. Janą Pilatovą (Akademia Teatralna DAMU, Praga). O ludziach stygmatyzowanych, teatrze jako laboratorium błędu oraz groźnej chorobie, zwanej grantozą.
21.00 w Galerii Ręką Dzieło, Godki 21 „L’empereur”- spektakl inspirowany „Cesarzem” Ryszarda Kapuścińskiego w wykonaniu Transnationales Ensemble Labsa i uczestników „Wioski Teatralnej”. T.E.L. tworzą performerzy różnych wyznań, kultur, politycznych kontekstów. Zespół buduje poziome relacje i rozwija międzykulturowe kompetencje, własne know – how. Labsa przyjedzie w składzie: Seratu Bah, Ibrahim Barry, Zofia Bartoszewicz, Yacouba Coulibaly, Diam’s Diakite, Habtom Fesaha, Emilia Hagelganz, Sarah Hasenbrink, Anna Hauke, Amir Mohammad Hosseini, Wojciech Marek Kozak, Ralf Tibor Stemmer
Po spektaklu spotkanie z zespołem, prowadzi: Joanna Kocemba
23 lipca, wtorek
16.30 „Wojna według Karskiego” – Colloquium z Tomaszem Łubieńskim, pisarzem, dramaturgiem i historykiem, poświęcone jego najnowszej książce (wyd. Iskry)
17.30 „Brest Stories Guide”, prezentacja projektu Teatru Kryły Hałopa (Białoruś). Wędrówki po „nie istniejącym mieście” za pomocą aplikacji przekazującej wydobytą z zapomnienia pamięć żydowskiego Brześcia i dramatycznych losów jego mieszkańców.
18.30 Khetane czyli wspólnie – spotkanie z Barbarą Prądzyńską i grupą olsztyńskich Romów przygotowujących spektakl na otwarcie olsztyńskich „Demoludów”. Co znaczy dzisiaj bycie Romem, Romką? Co zmieniło się od czasów wędrowania? Czym się dziś zajmują, jak żyją? Jak postrzegają Romów (czy Cyganów?) nie-Romowie?
21.00 „Exilium”, spektakl Teatru Play Back Self 3.0 (Polska): „Play back” to forma interaktywnego teatru, w którym aktorzy odgrywają sytuacje opowiedziane przez widzów. Poza widzem, który tworzy scenariusz spektaklu pojawiają się historie i zdjęcia uchodźców z Syrii, których portrety przedstawia wystawa fotograficzna Marty Bogdańskiej.
Spektakl jest częścią realizowanego dzięki Fundacji Heinricha Bölla oraz Bemowskiemu Centrum Kultury w Warszawie projektu „Exilium”, na który składają się jeszcze wystawa i warsztaty.
22.30 „Między ludzkim a nieludzkim. Myśl nie-antropocentryczna w sztuce współczesnej” – Colloquium z Anną Drońską (UWM Olsztyn)
24 lipca, środa
16.00 „Ziemia jest płaska. Dzbanie!”, pokaz przedpremierowy najnowszego spektaklu Teatru 3.5, pomysł i realizacja: Domela Grenda i Marek Kurkiewicz (ilość miejsc ograniczona, wstęp wyłącznie po uprzedniej rezerwacji)
17.00 – „Co się wykluwa?” – Colloquium z Edwinem Bendykiem i dyskusja z udziałem zespołów i uczestników festiwalu
19.00 „Lekcja patrzenia” – otwarty warsztat z Małgorzatą Mickiewicz, lektorem polskiego języka migowego i Barbarą Pardą, tłumaczką polskiego języka migowego
21.00 „Ziemia jest płaska. Dzbanie!”, pokaz przedpremierowy najnowszego spektaklu Teatru 3.5, pomysł i realizacja: Domela Grenda i Marek Kurkiewicz (ilość miejsc ograniczona, wstęp wyłącznie po uprzedniej rezerwacji)
22.00 „Prosto w las”, koncert Krystyny Skalickiej i Libora Hermana (Praga, Czechy)
25 lipca, czwartek
17.00 „Piknik wyobraźni” – muzyka, gry, wyroby lokalne i mini-warsztaty na boisku wiejskim w Węgajtach. Wśród prowadzących warsztaty będzie Tadeusz Piotrowski (wspólne malowanie), Jolanta Różycka (Mandala z ziół), Katarzyna Krupa i Pep Alcanyiz (Kapela Katalońska)
20.00 „Konstans w WhoYowiźnie” – kolaboracja dwóch teatrów: „Rajstopy” i „Teatr Spotkań Wielu”
21.30 Jam session i akcja artystyczna Jana Sajdaka „Amazonia”
Warsztaty Wioski Teatralnej (szczegóły dotyczące trybu zgłoszenia i opisy na stronie www.teatrwegajy.eu)
20-25 VII,
Otwarte warsztaty dla dorosłych i dzieci: Warsztat tworzenia mandali roślin leczniczych Jolanty Różyckiej oraz Warsztaty o klimacie Ewy Woźniak
20-21 VII
Vocalosaurus: Pojemność głosu i tradycyjne formy wokalne,
warsztat Pauliny Miu Kühling
20-22 VII,
L’empereur – psy, złoto i inne małe tajemnice władzy.
Staż w pracy teatralnej zespołu Labsa
21 VII,
„Jestem“ – warsztat dla kobiet z zastosowaniem metody“Wzajemnego pomagania“,
prowadzenie: Magdalena Hasiuk
22 VII,
Improwizacja głosem,
warsztat Elizy Paś
23 VII,
Migracja i integracja – spotkanie warsztatowe dla pedagogów, animatorów i edukatorów,
prowadzenie: Maya Teryaki, Marta Bogdańska
23, 24 VII,
Sekrety Otwieraczy,
warsztat teatralny prof. Jany Pilátovej
24 VII,
Warsztat Teatru Playback Self 3.0
prowadzenie: zespół Teatru Playback Self 3.0
25 VII,
Katastrofa klimatyczna, przerażenie, nadzieja i bunt przeciw wymieraniu – warsztat Jacka Strzemiecznego
- organizator: Stowarzyszenie Węgajty
- partnerzy organizacyjni : Stowarzyszenie Ręką Dzieło, sołectwo Węgajty, Grünbau gGmbH Dortmund, Fundacja im. Heinricha-Bölla w Warszawie
- dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Promocji Kultury, pozostałe źródła: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundusz Aktywizacji Twórczości Teatralnej Teatru im. Stefana Jaracza, gmina Jonkowo, Altkom Akademia S.A.)
- patronaty medialne: Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Nietak!t