10 lutego 2018 r. zapraszamy do Teatru Węgajty na sobotni wieczór z Zapustem. Start o godzinie 17:00.
W programie:
– „Córy Księcia Mantuańskiego” – Grupa Teatralna „Bhavo”
Tekst i reżyseria: Marta Guściora
Występują:
Książę Mantuański – Maria Grzegorczyk
Panna Młoda – Henryk Bałaszczak
Pan Młody – Józef Wigorowski
Córy – Danuta Nowicka, Teresa Kamińska, Krystyna Kołupajło, Teresa Pisarska,
Elżbieta Włodzimirow, Ewa Szwejk, Andrzej Hrynakowski
Jako Grupa Teatralna „Bhavo” działamy przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie III Wieku już od trzech lat i mamy na swoim koncie takie sukcesy jak: udział w spektaklu Jacka Gębury pokazywanym w ramach Festiwalu „Demoludy”, a także zajęcie I miejsca (w 2016 roku) oraz III miejsca (w roku 2017) w Przeglądzie Twórczości UTW na Warmii i Mazurach w Elblągu.
Swoją energią dzielimy się z innymi studentami UTW oraz z mieszkańcami Olsztyna występując podczas okolicznościowych imprez organizowanych przez nasz Uniwersytet i zaprzyjaźnione placówki. Od września 2016 współpracujemy z Teatrem Wiejskim „Węgajty”. W ramach tej współpracy występowaliśmy podczas „Miasta w drodze” (w roku 2016), a rok temu o tej porze zrealizowaliśmy widowisko zapustowe „Córy Księcia Mantuańskiego”, które pokazywaliśmy w Środowiskowym Domu Samopomocy „Barka, w olsztyńskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej oraz w Domu Opieki i Domu Pomocy Społecznej „Laurentius”.
Spektakl nawiązuje do tradycji przedstawień związanych z ostatnimi dniami karnawału oraz z postacią Mięsopusta, Zapusta, czyli Księcia Mantuańskiego, na południu Polski przedstawianego w wysokiej czapie z dzwoneczkiem i towarzyszącą mu świtą: profesorem z oślą głową, dziadem oraz różnymi dziwacznie poprzebieranymi postaciami.
Nasz Książę, dziś, w ostatni dzień karnawału, wydaje za mąż swą najmłodszą córkę. Weseli się, owszem, ale jeden problem zakłóca radość w jego sercu… W domu ma przecież jeszcze sześć starszych panien na wydaniu! Taki wstyd… Nie znalazły męża w karnawale. Żadna nie ma nawet kawalera!
Ale post zaczyna się dopiero po północy… Siostry tymczasem odkrywają swoje atuty… Może więc i do pozostałych córek uśmiechnie się los?
Przed Państwem „Córy Księcia Mantuańskiego”. Mamy nadzieję, że przyjmą nas Państwo życzliwie.
– „Nowe maski zapustne” – Inna Szkoła Teatralna, insc. Wacław Sobaszek
Po pokazach:
– muzyka, tańce
– kolacja składkowa – dania kuchni czeczeńskiej – Luiza Ibragimova (Spółdzielnia Convivo)
dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego