Wioska 2019 – wstępna informacja programowa

19-24 lipca 2019

 

W programie między innymi

(to jeszcze nie wszystko, prace nad programem trwają)

 

Spektakle i pokazy

„Beztroska” (tytuł roboczy), nowy spektakl działającej w Teatrze Węgajty, Innej Szkoły Teatralnej .

„Imaginarium”, spektakl Teatru 3,5 z Dzierzgonia. Reżyseria: Marek Kurkiewicz

„Istny cyrk”, spektakl o Inności i o odrzucaniu osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo, teatr „Przebudzeni” (Polska, Ostróda), reżyseria: Monika Kazimierczyk

„L’empereur” – adaptacja „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego. Spektakl Transnationales Ensemble Labsa (Dortmund) Reżyseria: Emilia Hagelganz i Zofia Bartoszewicz, muzyka: Ralf Tibor Stemmer, reżyseria światła: Sara Hasenbrink, choreografia Diams Dakate, Jonas Apenouvon i Wojciech Marek Kozak. Koordynacja projektu: Anna Buchta. W pokazie uczestniczyć będą ponadto adepci polscy, wprowadzani do struktury spektaklu w trakcie poprzedzającego pokaz warsztatu teatralnego.

„Wiera gra” – spektakl Agnieszki Bresler o Wierze Gran, w wykonaniu osadzonych Zakładu Karnego Krzywańcu na podstawie biografii śpiewaczki z warszawskiego getta.

„Śpiewy roślin”. Koncert Krystyny Skalickiej (Praha, Czechy) i Jolanty Różyckiej (Bukowiec, Polska)

„Śladami dzieci”, spektakl Teatru Play Back Self 3.0 (Polska): pokaz interaktywnego teatru improwizacyjnego „play back”. W projekcie „Śladami dzieci” poza widzem, który tworzy scenariusz spektaklu pojawiają się wcześniej zebrane historie dzieci uchodźców oraz dzieci mieszkających na terenie Warszawy.

 

Colloquia

Antropocen i performatyka, wykład o ekologiczne przekazy w teatrze współczesnym Jana Kühlinga (Freie Universität Berlin)

„O języku głuchych” – spotkanie z Małgorzatą Mickiewicz (referent – kształcenia osób głuchych i słabo słyszących na UWM, Olsztyn) i Barbarą Pardą, tłumaczką języka migowego

„Brest Stories Guide”, prezentacja projektu Teatru Kryły Hałopa z Brześcia (Białoruś). Wędrówki po mieście na podstawie aplikacji przekazującej zdjęcia i wspomnienia Brzeskich Żydów w miejscach ich dawnego życia.

„Troska – Beztroska” – dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli zespołów Labsa i Innej Szkoły Teatralnej i prelegentów festiwalu. Prowadzenie: Edwin Bendyk

 

Warsztaty

– „L’empereur”, warsztat teatralny zespołu Labsa i próby do wspólnego, z uczestnikami warsztatu pokazu

– „Techniki teatru playback”, warsztat Teatru Play Back Self 3.0

– „Otwarty Kurs Tańca” – warsztat Innej Szkoły Teatralnej

– Teatr  ludzi z niepełnosprawnością – warsztat prof. Jany Pilatovej (uniwersytet DAMU, Praha, Czechy)

–  Vocalosaurus – warsztat technik wokalnych Pauliny Miu Kühling (Berlin)

 

Dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego